Prilagodite nastavitve soglasja

Uporabljamo piškotke, da vam pomagamo pri učinkoviti navigaciji in izvajanju določenih funkcij. Spodaj boste našli podrobne informacije o vseh piškotkih pod vsako kategorijo soglasja.

Piškotki, ki so kategorizirani kot "potrebni" so shranjeni v vašem brskalniku, saj so bistveni za omogočanje osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta.... 

Vedno aktiven

Potrebni piškotki so ključni za osnovne funkcije spletne strani in spletna stran brez njih ne bo delovala na svoj predviden način.Ti piškotki ne shranjujejo nobenih osebnih podatkov, ki bi jih bilo mogoče identificirati.

Funkcionalni piškotki pomagajo izvajati določene funkcionalnosti, kot so skupna raba vsebine spletnega mesta na platformah družbenih medijev, zbiranje povratnih informacij in druge funkcije tretjih oseb.

Ni piškotkov za prikaz.

Analitični piškotki se uporabljajo za razumevanje interakcije obiskovalcev s spletno stranjo. Ti piškotki pomagajo zagotoviti informacije o meritvi število obiskovalcev, hitrost odskoka, prometni vir itd.

Piškotki uspešnosti se uporabljajo za razumevanje in analizo ključnih kazal uspešnosti spletne strani, ki pomagajo pri zagotavljanju boljše uporabniške izkušnje za obiskovalce.

Ni piškotkov za prikaz.

Oglaševalski piškotki se uporabljajo za zagotavljanje obiskovalcev s prilagojenimi oglasi na podlagi strani, ki so jih obiskali prej, in za analizo učinkovitosti oglaševalske akcije.

Ni piškotkov za prikaz.

Urbanistična orodja za bivalno kakovostna podnebno nevtralna mesta in naselja

Namenska raba prostora kot osnovno urbanistično orodje

Namenska raba prostora je še vedno temeljno orodje prostorskega načrtovanja, vendar se njegova učinkovitost vedno bolj zmanjšuje.

Pretekle naravne nesreče po Sloveniji

Ocena državne prostorske rezerve v nepozidanih stavbnih zemljiščih (v nadaljevanju NSZ) je dobrih 20%, med stavbnimi zemljišči (v nadaljevanju SZ), namenjenimi bivanju pa kar 30%. SZ je torej dovolj, vendar so ta zaradi različnih razlogov neustrezno načrtovana. Kar 10 km2 NSZ za bivanje se nahaja na poplavnih območjih (brez malih in preostalih poplav) in kar 33 km2 na območjih zelo velike verjetnosti pojavljanja plazov. Razlogi za neustrezne lokacije NSZ niso le posledice podnebnih sprememb, ampak tudi drugi razlogi kot spremembe lokacij delovnih mest, sprememba načina bivanja, cenovno nevzdržno komunalno opremljanje… predvsem pa so bila večinsko načrtovana v osemdesetih letih prejšnjega stoletja in so »zastarela«.

Zbirka podatkov ogroženih območij (poplavnost, erozija, plazljivost); vir: http://www.evode.gov.si/index.php?id=121

Vsekakor živimo v času, ko bi morali biti najmanj zaradi vplivov podnebnih sprememb na poselitev ustrezno odzivni tudi pri načrtovanju SZ in sicer znotraj obstoječe kvote NSZ. Razlogi za vedno večjo pasivnost pri izboljšavah razmestitve SZ so ob manjku ukrepov zemljiške politike po eni strani v sektorskih politikah in neusklajenosti ciljev med NUP, po drugi pa v vedno bolj angažiranem odnosu  lastnikov SZ ob spremembah namenske rabe iz dražjih v cenejše, kjer svoje interese zasledujejo v sodnih postopkih. Za alokacijo neustrezno načrtovanih SZ bi morali razviti ustrezne mehanizme.

V vsakem primeru se v tem prispevku sicer ne pogovarjamo o širitvah SZ, vendar pa še vedno o večji izkoriščenosti SZ, torej rasti, pa čeprav znotraj obstoječih rezerv. V mislih pa moramo imeti, da bo enkrat potrebno rast opustiti in začeti govoriti o odrasti ali nečem popolnoma drugem.

vir: Bàrbara Castro Urío